27July2017

You are here: Home European Advanced Aerobatic Championship (EAAC)
European Advanced Aerobatic Championship (EAAC)

European Advanced Aerobatic Championship (EAAC) (1)

Tuesday, 12 November 2013 16:00

EAAC 2013 Results

Written by
 Overall Results
 8th EAAC 2013, Airfeld Radom-Piastów, 01-11.08.2013

Ranked by scores    

 Rank Team   M/F Pilot Aeroplane Registration Known  Free  FreeUnk1  FreeUnk2  Totals O/all %
 1 FRA M Simon DE LA BRETECHE CAP 332 F-GRPA         10297,63 79,091
 2 FRA M Alexandre ORLOWSKI Extra 330SC F-TGCI         10208,30 78,405
 3 FRA M Romain FHAL CAP 232 F-GODV         10073,40 77,369
 4 FRA M Louis VANEL CAP 232 F-GIXY         9877,81 75,866
 5 RUS M Maxim BARABANOV Sukhoi 31M2 RF 00389         9616,01 73,856
 6 FRA M Martin LEROUX-DENNEBOUY CAP 232 F-GODV         9590,70 73,661
 7 RUS M Vladimir GAVRILENKO Extra 330LC RA 1947G         9568,98 73,494
 8 LTU M Eltonas MELECKIS Sukhoi 26M LY-DON         9553,78 73,378
 9 FRA F Melanie ASTLES CAP 232 F-GRPA         9546,26 73,320
 10 UKR M Mykola TARASEVYCH Extra 300LP UR-WOV         9539,74 73,270
 11 RUS M Dmitry SAMOKHVALOV Sukhoi 31M2 RF 00389         9514,00 73,072
 12 UKR M Valerii NALYVAIKO Sukhoi 31M UR-TOP         9440,05 72,504
 13 UKR M Viktor GORBACHENKO Sukhoi 31M UR-TOP         9325,97 71,628
 14 RUS M Alexey SISNEV Extra 330LC RA 1947G         9269,23 71,192
 15 BEL M Kristof CLOETENS Extra 300 D-EXKH         9260,41 71,124
 16 RUS M Mikhail BEZDENEZHNYKH Extra 330LC RA 1947G         9254,25 71,077
 17 ROU M Laszlo FERENCZ Extra 300L YR-EWE         9200,85 70,667
 18 ITA M Rodolfo NATALE CAP 231 EX I-CRIC         9182,94 70,530
 19 HUN M Tamas ABRANYI CAP 231 D-EKRI         9148,91 70,268
 20 POR M Santiago SAMPIETRO Extra 330SC D-EXBE         9126,09 70,093
 21 LTU M Donaldas BLEIFERTAS Sukhoi 26M LY-DON         9100,50 69,896
 22 RUS M Andrei POLIKARPOV Sukhoi 31M2 RF 00389         9094,90 69,853
 23 BEL M Wim SOENS Extra 330SC D-EXBE         9084,76 69,775
 H/C JPN M Shigeto OBATA CAP 332 F-GRPA         9077,79 69,722
 24 SUI M Emiliano DEL BUONO Extra 330SC HB-MTE         9068,52 69,651
 25 ROU M Andrei-Mihai SERBU Extra 300L YR-EWE         9046,22 69,479
 26 LUX M Gerrit NIJS CAP 232 LX-FAU         9030,79 69,361
 27 AUT M Volker FUCHS Extra 300L OE-CFV         8983,84 69,000
 28 POL M Piotr SZCZEPAŃSKI Extra 330LC D-EXAF         8964,54 68,852
 29 RUS M Vladimir KOTELNIKOV Extra 330LC RA 1947G         8963,80 68,846
 30 RUS M Timur ALIEV Sukhoi 31M2 RF 00389         8959,16 68,811
 31 POL M Łukasz ŚWIDERSKI Extra 330SC SP-TLC         8946,63 68,715
 32 BEL M Laurent VAN NIEUWENHOVE CAP 232 LX-FAU         8921,26 68,520
 33 POL M Robert KOWALIK Extra 330LC SP-TLS         8577,71 65,881
 34 ROU M Daniel STEFANESCU Extra 300L YR-EWH         8574,12 65,853
 35 CZE M Petr KOUŘIL Extra 330LC OK-ELC         8489,65 65,205
 36 LUX M Etienne JACQUE CAP 232 LX-FAU         8372,23 64,303
 37 UKR M Volodymyr PRYSYAZHNYUK Extra 330SC UR-IGOR         6355,42 48,813
 38 SWE M Nils JÖNSSON Extra 230 SE-XYT         6354,85 48,808
 39 SUI M Christian FORNARO Votec 351 HB-YMV         6346,92 48,747
 40 POL M Bartłomiej PYZIK Extra 330LC SP-TLS         6270,01 48,157
 41 POL M Adrian SZUMAN Extra 330LC D-EXAF         6261,00 48,088
 42 UKR M Igor SHCHUTSKYI Extra 330SC UR-IGOR         6183,94 47,496
 43 FIN M Mikko JAGERHOLM Sukhoi 26M LY-DON         6056,89 46,520
 44 SUI M Markus RUESCH Votec 351 HB-YMV         5876,40 45,134
 45 GER M Maik RÔHLE Extra 230 D-EJNC         5866,42 45,057
 46 UKR M Oleksiy AGIYEVYCH Sukhoi 31 N131GT         5849,79 44,929
 47 ITA M Gian Franco CILLARIO CAP 231 EX I-CRIC       Disq. 5703,29 43,804
 48 LUX M Cyrial TALON CAP 232 LX-FAU         5655,84 43,440
 49 UKR F Tamara DOVGALENKO Extra 300LP UR-WOV     Disq.   4725,04 36,291
Contest Director: Pavol KAVKA (SVK), Contest Chief Judge: Guy AUGER (FRA), Scoring Director: Pawe³ SZCZEPANOWSKI (POL), Flight Director: Andrzej FOKT (POL). Judges: Bernard COURTOIS (FRA), Violetta GERMINAITE (LTU), Steph HAU (DEU), Jérôme HOUDIER (FRA), Laszlo LISZKAY (ZAF), Aldo MARENGO (ITA), Jan MAXEN (DNK), Sabine SEIBITZ (DEU), Oleg SHPOLYANSKIY (RUS). Judges Assistants: J.C. LEBOULANGER, Algis ORLICKAS, Martin WORNDL, Christine GENIN, John GAILLARD, Franco FABIO, Michael GARBERS, Isabella BOROWIK, Vladimir RAZHIN, Gilles GUILLEMARD. Jury members: Lars-Göran ARVIDSSON (SWE), Matti MECKLIN (FIN), Nick BUCKENHAM (GBR).

 

Overall Team Results
 8th EAAC 2013, Airfeld Radom-Piastów, 01-11.08.2013
 Consolidated Results
 1

France Aeroplane Registration Known  Free  FreeUnk1  FreeUnk2  F/Unk 2x  Totals O/all %
FRA

M

Simon DE LA BRETECHE CAP 332 F-GRPA           10297,63 79,091
FRA

M

Alexandre ORLOWSKI Extra 330SC F-TGCI           10208,30 78,405
FRA

M

Romain FHAL CAP 232 F-GODV           10073,40 77,369
                    30579,33 78,288
 2

Russian Federation                  
RUS

M

Maxim BARABANOV Sukhoi 31M2 RF 00389           9616,01 73,856
RUS

M

Vladimir GAVRILENKO Extra 330LC RA 1947G           9568,98 73,494
RUS

M

Dmitry SAMOKHVALOV Sukhoi 31M2 RF 00389           9514,00 73,072
                    28698,99 73,474
 3

Ukraine                  
UKR

M

Mykola TARASEVYCH Extra 300LP UR-WOV           9539,74 73,270
UKR

M

Valerii NALYVAIKO Sukhoi 31M UR-TOP           9440,05 72,504
UKR

M

Viktor GORBACHENKO Sukhoi 31M UR-TOP           9325,97 71,628
                    28305,76 72,467
 4

Belgium                  
BEL

M

Kristof CLOETENS Extra 300 D-EXKH           9260,41 71,124
BEL

M

Wim SOENS Extra 330SC D-EXBE           9084,76 69,775
BEL

M

Laurent VAN NIEUWENHOVE CAP 232 LX-FAU           8921,26 68,520
                    27266,43 69,807
 5

Romania                  
ROU

M

Laszlo FERENCZ Extra 300L YR-EWE           9200,85 70,667
ROU

M

Andrei-Mihai SERBU Extra 300L YR-EWE           9046,22 69,479
ROU

M

Daniel STEFANESCU Extra 300L YR-EWH           8574,12 65,853
                    26821,19 68,667
 6

Poland                  
POL

M

Piotr SZCZEPAŃSKI Extra 330LC D-EXAF           8964,54 68,852
POL

M

Łukasz ŚWIDERSKI Extra 330SC SP-TLC           8946,63 68,715
POL

M

Robert KOWALIK Extra 330LC SP-TLS           8577,71 65,881
                    26488,88 67,816
 7

Luxembourg                  
LUX

M

Gerrit NIJS CAP 232 LX-FAU           9030,79 69,361
LUX

M

Etienne JACQUE CAP 232 LX-FAU           8372,23 64,303
LUX

M

Cyrial TALON CAP 232 LX-FAU           5655,84 43,440
                    23058,86 59,034
 8

Switzerland                  
CHE

M

Emiliano DEL BUONO Extra 330SC HB-MTE           9068,52 69,651
CHE

M

Christian FORNARO Votec 351 HB-YMV           6346,92 48,747
CHE

M

Markus RUESCH Votec 351 HB-YMV           5876,40 45,134
                    21291,84 54,511
Contest Director: Pavol KAVKA (SVK), Contest Chief Judge: Guy AUGER (FRA), Scoring Director: Paweł SZCZEPANOWSKI (POL), Flight Director: Andrzej FOKT (POL). Judges: Bernard COURTOIS (FRA), Violetta GERMINAITE (LTU), Steph HAU (DEU), Jérôme HOUDIER (FRA), Laszlo LISZKAY (ZAF), Aldo MARENGO (ITA), Jan MAXEN (DNK), Sabine SEIBITZ (DEU), Oleg SHPOLYANSKIY (RUS).. Judges Assistants: J.C. LEBOULANGER, Algis ORLICKAS, Martin WORNDL, Christine GENIN, John GAILLARD, Franco FABIO, Michael GARBERS, Isabella BOROWIK, Vladimir RAZHIN, Gilles GUILLEMARD. Jury members: Lars-Göran ARVIDSSON (SWE), Matti MECKLIN (FIN), Nick BUCKENHAM (GBR).
"Aerobatics is the hidden rythm of our soul..."

Newsletter